25 lipca 2016

OJCOWSKI PARK NARODOWY

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Większość jego powierzchni zajmują lasy. Park położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, ok. 20 km od Krakowa. Obejmuje doliny niewielkich rzek – Prądnika i Sąspówki oraz przyległe fragmenty tzw. wierzchowiny.

Możesz zobaczyć tu skały wapienne, o różnorodnych kształtach. Znajduje się tu także ok. 700 jaskiń, powstałych w wyniku działalności wody. Najdłuższe z nich to Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna.

W Ojcowskim Parku Narodowym zobaczysz też ogromne bogactwo roślin i grzybów. Świat zwierząt również zachwyca zróżnicowaniem. Specyfiką Parku są nietoperze, z których wiele, m.in. podkowce małe i nocki duże, zimuje w tutejszych jaskiniach. Nietoperz jest też symbolem naszego Parku.

Na tym terenie znajdują się liczne zabytki, takie jak zamek w Pieskowej Skale, ruiny zamku kazimierzowskiego czy drewniana zabudowa dawnego uzdrowiska w Ojcowie.

Jak zostać Przyjacielem Ojcowskiego Parku Narodowego?

Jeśli masz 9–11 lat wykonaj przynajmniej 7 zadań z książeczki Jeśli masz 6–8 lat wykonaj przynajmniej 5 zadań z książeczki

(Po kliknięciu na okładkę możesz pobrać książeczkę w formacie PDF)

Weź udział w przynajmniej 1 z oferowanych przez park narodowy atrakcji:

 • zwiedzanie Jaskini Ciemnej
 • zwiedzanie Jaskini Łokietka
 • zwiedzanie ruin zamku w Ojcowie
 • zwiedzanie wystawy przyrodniczej w Centrum Edukacyjno-Muzealnym
 • przejście ścieżką dydaktyczną przez dolinę Sąspowską

Po zrealizowaniu programu pokaż swoją książeczkę pracownikowi parku, aby otrzymać dyplom i odznakę.

Gdzie i kiedy odebrać dyplom i odznakę?

Informujemy, że książeczki „Przyjaciel Ojcowskiego Parku Narodowego” będą dostępne w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym Ojcowskiego Parku Narodowego (Hotel pod Kazimierzem) od dnia 30 kwietnia 2015 r.

Odbiór odznaki po okazaniu książeczki w dniach 1–3 maja 2015:

 • w dniu 2 maja możliwe jest złożenie przysięgi i odebrania odznaki w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym OPN (Hotel pod Kazimierzem) w godzinach 13.30 – 15.00.
 • w dniu 3 maja możliwe jest złożenie przysięgi i odebranie odznaki w Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym OPN (Hotel pod Kazimierzem) w godzinach 14.30 – 17.00
 • w kasie jaskini Ciemnej, kasie jaskini Łokietka lub kasie ekspozycji przyrodniczej Centrum Edukacyjno-Muzealnego OPN w godzinach otwarcia.
  UWAGA! W tych miejscach ze względu na duży ruch turystyczny nie ma możliwości złożenia przysięgi (można jedynie odebrać odznakę po okazaniu książeczki)

Od dnia 4 maja 2015 odznakę po okazaniu książeczki można odebrać w:

 • Ośrodku Edukacyjno-Dydaktycznym Ojcowskiego Parku Narodowego (Ojców 12, dawny Hotel pod Kazimierzem) czynnym cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30–15.30 – odbiór odznaki z możliwością złożenia przysięgi
 • Kasie biletowej wystawy przyrodniczej w Centrum Edukacyjno-Muzealnym (Ojców 13, dawny Hotel pod Łokietkiem) w dniach i godzinach otwarcia – odbiór odznaki z możliwością złożenia przysięgi
 • Kasa biletowa Jaskini Ciemnej w dniach i godzinach otwarcia – odbiór odznaki, bez składania przysięgi
 • Kasa biletowa Jaskini Łokietka w dniach i godzinach otwarcia – odbiór odznaki, bez składania przysięgi

Jaskinie oraz wystawa przyrodnicza są otwarte w sezonie turystycznym zgodnie z informacją na naszej stronie internetowej: www.ojcowskiparknarodowy.pl w zakładce „Informacje turystyczne”.

Jeżeli są pytania dotyczące otrzymania odznaki, prosimy o podanie kontaktu pod numerem telefonu 12 389 20 05 wew. 304 lub na adres e-mail: edukacja@ojcowskiparknarodowy.pl