25 lipca 2016

MAGURSKI PARK NARODOWY

Magurski Park Narodowy położony jest w Beskidzie Niskim. Swoją działalność rozpoczął w 1995 roku, jest więc starszy od Ciebie.

Jest to najbardziej leśny ze wszystkich parków narodowych w Polsce. Dzięki temu możesz tu spotkać tropy wielu leśnych, rzadkich zwierząt, takich jak niedźwiedź, wilk czy ryś, dla których park jest domem.

W parku są także miejsca, gdzie nie ma lasu. To piękne łąki, na których zobaczysz wiele kolorowych kwiatów. Jeżeli będziesz się uważnie przysłuchiwać, to usłyszysz ukrytego w trawie derkacza.

Symbolem parku jest jeden z licznie występujących tutaj ptaków drapieżnych – poznasz go bliżej rozwiązując zadania w książeczce. Dzięki obecności starych drzew nie brakuje tutaj także dzięciołów. Spróbuj usłyszeć ich charakterystyczne stukanie.

Nazwa parku pochodzi od pasma Magury Wątkowskiej, w którym znajduje się najwyższy szczyt parku – Wątkowa (846 m n.p.m.). Na całym terenie parku znajduje się ponad 80 km szlaków, które poprowadzą Cię przez jedne z najdzikszych gór w Polsce.

Jak zostać Przyjacielem Magurskiego Parku Narodowego?

Jeśli masz 9–11 lat wykonaj przynajmniej 7 zadań z książeczki Jeśli masz 6–8 lat wykonaj przynajmniej 5 zadań z książeczki

(Po kliknięciu na okładkę możesz pobrać książeczkę w formacie PDF)

Weź udział w przynajmniej 1 z oferowanych przez park narodowy atrakcji:

  • Zwiedzenie Muzeum MPN w Krempnej
  • Przejście ścieżki przyrodniczej „Kiczera”
  • Wejście na najwyższy szczyt MPN – Wątkową [846 m n.p.m.]
  • Odwiedzenie Diablego Kamienia
  • Wzięcie udziału w grze terenowej „Questing – okolice Muzeum MPN” – ulotka questingowa dostępna bezpłatnie w Muzeum MPN w Krempnej.

Po zrealizowaniu programu pokaż swoją książeczkę pracownikowi parku, aby otrzymać dyplom i odznakę.

Gdzie i kiedy odebrać dyplom i odznakę?

Ośrodek Edukacyjny MPN
Krempna 59
38-232 Krempna
Tel. 13/441 40 99
www.magurskipn.pl
edukacja@magurskipn.pl